O PARACORDU

Paracord 550 nebo taky česky padáková šňůra prioritně slouží k výrobě padáků. Díky svým vlastnostem jako pevnost, nosnost a malé objemové rozměry je široce oblíbena. Je vyrobena z Polyamidu PA - obchodní název pro PA je SILON a NYLON.Polyamid slučuje dvě základní mechanické vlastnosti: vysokou pevnost a poměrně vysokou pružnost (je schopen absorbovat práci). 4mm šňůru tvoří jádro a obal-oplet. Jádro tvoří 7 vláken a zajišťuje celkovou nosnost šňůry. Obal je pružný a slouží jako ochrana jádra.

 

   pramen  f 013mm  DSC04780w

Historie paracordu - použití padákové šňůry jinak než pro seskok sahá do období druhé světové války, kdy byla poprvé ve velké míře použita výsadkáři - paragány. Po seskoku je jednoduše odřezali z padáku a strčili do kapsy pro další využití. Buď si z nich upletli náramky pro skryté nošení rezervní šňůry nebo ji použivali pro denní potřebu např. pro svázání zajatce, bivak, připevnění materiálu atd.Použití této šňůry je díky jejím vlastnostem velmi oblíbeno i dnes mezi lidmi vyznávající volný čas v přírodě, sportovci a příslušníky ozbrojených složek. Paracord 550 o síle 4mm vydrží v tahu 250 kg. Náš český paracord vydrží v tahu 270kg (testováno s protokolem na trhacím stroji) a některé barvy dokonce až 290kg, ale výrobce garantuje zmíněnych 270Kg/ 686 lbf.

 poklicka w sp 035m DSC07565w

 

Jak ošetřovat paracord - když ušpiníte paracord výrobek , opravdu si hned nemusíte kupovat nový. Stačí ho jenom vyprat ve vlažné mydlové vodě za pomocí kartáčku. Máme zkušenosti i s praním náramku v pračce, ale pozor jenom s plastovou sponou. Jinak si můžete poničit pračku. Max.teplota pro praní do +30°C. 

 

                            pr 008w  pr 012 w  pr 014w

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak rozmotám svůj survival paracord výrobek?

Rozpletení paracord výrobku je intuitivní a snadná záležitost. Pro jistotu raději přidáme návod - radu jak na to.

Každý výrobek je po upletení zakončen zatavením nebo zasunutím konce šňůry, tak aby se samovolně nerozplétal. Někdy může být konců více. Pravidlo pro rozpletení výrobku je hledat toto ukončení. Bývá na jednom nebo druhém konci výrobku. U opasků je to opačná strana , tam kde není přezka. Pak jednoduše tento konec odlepíme, oddělíme zatavené spoje od sebe. Můžeme si pomoci něčím špičatým, kličemi, zuby a podobně. Po uvolnění konců postupně rozplétáme uzlíky tak jak nám to umožňuje jejich skladba. Rozplétejte tak, aby jste si neponičili rozmotávanou šňůru a mohli ji dál použít. Pozor rozmotáním vám končí záruka na zakoupený výrobek ,ale to přece nevadí.

DSC07722w DSC07723w DSC07728w

Důvod pro rozpletení je určitě důležitější. Některé výrobky jsou pleteny z více druhů barev některé z jednoho kusu. To můžete ovlivnit při samotné koupi a výběru výrobku. Jestli kupujete 3m náramek v jedné barvě, máte 3m v kuse. Jestli máte dvojbarevný, tak po rozpletení na vás vypadnou cca 2 x 1,5m. Po použití šňůru určitě nevyhazujte. Můžete ji znovu zaplest zpět do někrerého výrobku nebo ji nosit v kapse jen tak, pro strýčka příhodu.

Použití rezervní šňůry je dnes velmi široké.

Díky spletení do kompaktního výrobku tak lze i velkou délku šňůry schovat a získat tak třeba náramek, opasek, vodítko pro psa, ohlávku pro koně nebo třeba přívěšek. Tím získáte rezervní šňůru  v jednom a přitom na ní nemusíte myslet. Dá se třeba na ní nouzově vyprostit motorka, kolo, loď, postavit přístřešek, zachránit tonoucího, použít při fixaci zlomeniny, zastavit krvácení, nouzově slanit, nahradit tkaničky u bot nebo cokoliv spustit, či přivázat ...třeba upadnutý výfuk atd. Z jádra se dá 7 vláken použít místo rybářského vlasce nebo může posloužit k přišití roztrhnuté výstroje (boty,batohu,kalhot).

 

                                                           mob 003m mob 005m

                                                           tat 094mm tat 092mm

 

Prostě doplněk výbavy .... kamkoliv, který dokáže pomoci v nouzi. Je to jednoduché, v případě potřeby ho jenom rozmotáte. Navíc lze barevně sladit s oblečením nebo výbavou a tím se tyto výrobky stávají i modní záležitostí.Zastáváme tento praktický názor, že každý by měl u sebe nosit kapesní nůž a kus pevné šňůry.Pro tuto ideu je PARACORD 550 – padáková šňůra ideální volba.